top of page

Preparation of an International forum in Jerusalem

איציק משה מאשדוד מארגן הכנס נגד אנטישמיות :"ההסברה למען ישראל כמעט ואינה קיימת בעולם"

מנהיגי הישראלים בתפוצות מגיעים לירושלים בתאריך 7 בנובמבר, לקיים כנס בינ"ל, ובפועל מיליון ישראלים מצהירים על התגייסותם בשירות מדינת ישראל ולפעול בנושא ההסברה, האנטישמיות והחינוך לזהות ישראלית. בראש כל המיזם הזה עומר איציק משה אשדודי לשעבר שחי בגיאורגיה עושה הסברה מדהימה לישראלבראש המערכה, יזם ציוני איציק משה, שגדל והתחנך באשדוד. מזה עשור מפתח איציק משה מתודיקה מוצלחת להסברה הישראלית ולסיכום ממצאי הפיילוט מקיים כנס בינ"ל בנושא האנטישמיות, יחד עם שותפיו לדרך.

"העמדנו לעצמנו אתגרים חדשים בגין התופעות הקשות" אומר משה: האנטישמיות בעולם גודלת בכל שנה בעשרות אחוזים; ההסברה למען ישראל כמעט ואינה קיימת בעולם; וישנו פילוג בחברה הישראלית בשל חוסר ההכנה והחינוך לזהות ישראלית לפני העלייה.

ואיך מיישמים את היוזמה הגרדיוזית?

היישום אכן לא פשוט והאתגרים אינם קלים, אך אציין שפורמט עשייתי הינו במימון עצמי ומתבסס על לימוד מעמיק וממצאי הפיילוט מהשטח. לעצם העניין, לפנינו תופעה חדשה שבה, לראשונה מיליון ישראלים בתפוצות מתגייסים בשירות מדינת ישראל, וזה כוח עצום. ליישום יוזמה זו חיברנו כוחות בין "בית ישראל" לבין "עמותת מנהיגות ישראלית בתפוצות" הפעילה בעולם, בראשותם של יואל הרצוג מז'נווה, איתן דרורי מאוסטרליה ועידן יגודה מישראל.

במלחמה באנטישמיות, נציע לשלב כוחות בין כל הנציגים בשטח והלובי היהודי, ולהעביר החלטות בחוקה בפרלמנטים, נגד אנטישמיות. זה הכרחי וגם אפשרי. לא מזמן עברה החלטה דומה בספרד, מדינה שבה פעיל אדם מטעם "בית ישראל" תושב מכובד מאשדוד, שנציג בכנס.

במקביל נזמין לישראל 100 רקטורים מאוניברסיטאות מרחבי העולם, ונשכנע אותם שיפתחו קורסים נגד אנטישמיות במוסדותיהם. עלי לציין שקידמנו לימודי השואה בארבע אוניברסיטאות בחו"ל וקיים סיכום לגבי ארבע נוספות. כמו כן, כבר בכנס זה, ייחתם הסכם ראשון בין ההסתדרות הציונית לאוניברסיטה אמריקאית-גאורגית על לימודים נגד אנטישמיות.

ובפעולה בשטח, לשלב את הישראלים מהתפוצות בפעילויות קונקרטיות נגד אנטישמיות, כי להבדיל מהקהילות היהודיות המקומיות, הישראלים מסוגלים לדבר ללא פחד כנגד התופעה.ומה לגבי ההסברה?

בנושא ההסברה, יש ליישם את התוכנית הבסיסית של "בית ישראל", לפתיחת 100 לשכות ההסברה הישראלית ללא עלות למדינת ישראל. גם כאן הנושא בהרצה, רשמנו הצלחה, ובטרם ההחלטה הסופית במשרד החוץ, בשנה הבאה ייפתחו לשכות הסברה בארבע מדינות נוספות: אלבניה, מונטנגרו, ספרד ותורכיה.

במקביל, חשוב לטפח הסברה רכה דרך השתתפות באירועי צדקה לצד התרבות הפופולרית והגבוה, להעברת המסרים. בכנס זה יגיעו שלושה אמנים מובילים ממדינה ידידה, זמרים שאינם יהודים, ויופיעו בשפה העברית כתמיכה והזדהות בישראל. למשל בגאורגיה, במדינה בה עושים פיילוט, "בית ישראל" פיתח שיטה לפעילות בילטרלית שבה שתי המדינות יוצאות נשכרות.

ובנושא החינוך בתפוצות, יש להוסיף לחינוך ל"זהות יהודית" גם "חינוך לזהות ישראלית-יהודית", מה שיביא להכנה של היהודים לפני העליה וכן יביא לפתרון בעיית הפרטיקולריזם והפילוג העדתי המסוכן המתפתח בישראל – ואז העולים שיגיעו מצרפת, גאורגיה או מרוסיה יהיו עם זהות יציבה וברורה, ויהיו ישראלים מושלמים באספקט החברתי והתרבותי, מרגע חזרתם הביתה לציון. בטוחני שנושא זה אקטואלי גם בעיר אשדוד.

עד כמה קיים שיתוף פעולה עם מוסדות בישראל?

ראשית, מכבד את העשייה של המוסדות וגם מבין את התייחסותם, אך כל אדם צריך לדעת שבכל תחום לרעיונות חדשים צפויים קשיי קליטה והריצה היא למרחקים ארוכים. שנית, אני יודע את צרכיה של מדינתי כי הייתי חלק מהמערכת בעבר, בשליחויות למען ישראל והעם היהודי. שלישית, העם היהודי התברך במאות ארגונים ברחבי העולם שפעילותם תופסים נפח משמעותי בעשייה יהודית ובעשייה למען ישראל, והדבר האחרון שחשוב לציין דווקא בשבוע הבחירות הוא, שאינני חושב שהמדינה שייכת בטאבו רק לפקידים או רק לעסקנים – המדינה שייכת לכולנו ועלינו לעשות הכל למען קידומה, לכן הצד השני שאני פועל למענו הוא, אני, אתה ילדנו שהם אזרחי המדינה, ולא פקיד ממשלתי או ארגון ספציפי.

אני מכיר אותך מעל שלושה עשורים, ומוכרח לשאול לגבי הכוחות שבעשייה, מהי מקור האנרגיה שלך?

הפרדוקס הוא שהכוח הוא נגזרת של חוסר כוח, של פחד ודאגה לגורל מדינתי ועמי עקב הגל האנטישמי החדש בעולם, המצב במזרח התיכון והעויינות של המוסדות הבינ"ל. לצערי ולשמחתי, כפי שציינתי, לבני עמים קטנים אין מותרות להפסיק את העשייה, להתעייף ולהרים ידיים, גם במקרים העשייה כרוכה בקשיים רבים ומתמשכים, על כן עיקר עשייתי הינה לטובת מדינת ישראל.

חשוב לי להדגיש שאת החשיבות של ישראל חזקה, מבינים מיליון ישראלים בתפוצות, שמתהלכים בגאווה ברחובות ברלין, סידני או טביליסי.

ללא ישראל חזקה, לא נהיה בחו"ל תיירים רצויים או אנשי עסקים חכמים המתקבלים בברכה, אלא נהפוך תוך רגע לגלותיים עבדותיים ומפוחדים, ועל כן עלינו לפעול לחיזוקה, יום יום ושעה שעה.

נאחל הצלחה ביוזמה חשובה זו, ונשתתף יחד בכנס בירושלים.

איציק משה, משמש כיו"ר ארגון ההסברה "בית ישראל" שהחל פעילותו בגאורגיה, סגן נשיא EAI, האליאנס האירופי למען ישראל וחבר בבורד בארגון AEPJ, ארגון המורשת היהודית בחסות מועצת אירופה, ובעבר נציגה הראשון של הסוכנות היהודית בבריה"מ.


Source: https://ashdod10.co.il/%D7%90%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%A7-%D7%9E%D7%A9%D7%94-%D7%9E%D7%90%D7%A9%D7%93%D7%95%D7%93-%D7%9E%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%9F-%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%A1-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%90%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%A9%D7%9E/?fbclid=IwAR3kWgY9lSf2T6TcgwEIK6d5CZ-_IFt47gQDtyPsc8vFq2lZMf0VEpzjxDw


Events
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page