top of page

Revolution in Public Diplomacy

לאיציק משה מודל הסברה שאינו עולה שקל למדינת ישראל ומותאם לעידן המודרני.


איציק משה, יו"ר "בית ישראל" ודמות דומיננטית בקרב משפיעני ההסברה הישראלית בעולם, מציע להעתיק את מודל ההסברה שהוא פיתח לעוד 100 מדינות בעולם, ללא עלות למדינת ישראל.

לפני כחודש, על אף עידן הקרונה, קיים משה כנס של 2 משלחות ישראליות שכללו עד 120 איש בגאורגיה. במסגרת הכנסים נעשה סיכום לפיילוט ההסברה שהורץ בהצלחה במשך 8 שנים בגאורגיה, כשבין הישגיו הוקם פארק אנה פרנק לזכר השואה, לצד פתיחת "חדר ישראל" באחת האוניברסיטאות בטביליסי.

לדברי משה, המודל שהוא מקדם יביא למהפכה בהסברה הציונית. "מהפכה הנה מילה קשה, אך בהחלט אנחנו עדים לשינוי וקטור ותופעות מהפכניות חיוביות לטובת מדינת ישראל, הן באוסטרליה, הן בניו יורק, הן באירופה והן במזרח אירופה".

"ברגע שישנם מיליון ישראלים בעולם זה אומר שיש לך מיליון שגרירים מתנדבים", הוא מסביר. "חלקם קצינים לשעבר, ראשי מערכות חינוך, ראשי חברות מוצלחות, ציונים שאינם צריכים שום הכנה בנושאי ההסברה הישראלית – כל אמירה שאין הסברה בשל חוסר תקציב נראית מצחיקה ואף בלתי אחראית כלפי מדינת ישראל. עם התארגנות מינימלית ניתן להפעיל באופן מידי אלפי ישראלים מוצלחים שהגיעו לעמדות מפתח, לטובת מדינת ישראל".

למשה יש רעיון איך להפעיל את המערך הזה באופן יעיל. "מכיוון שאין המדינה שייכת בטאבו רק לפקידים ועסקנים מפלגתיים, אני מציע ששרי החוץ יקחו יוזמה ויעשו מפגש עם מנהיגים ישראלים בתפוצות", אמר. "אישית, לצערי אני פוגש את שרי החוץ שבוע לפני הכניסה לתפקיד ושבוע לאחר הסיום – בפגישות הנ"ל הם מצהירים שהתוכנית אידיאלית לקידום ההסברה הישראלית בעולם".


לדבריו, "בשיתוף מלא עם הדיפלומטים בשטח, עלינו לבחור 100 ישראלים בעלי יכולת כלכלית, מעמד בצמרת המדינה בה פעילים ורצון לפעול למען ישראל ולהעניק להם תואר של 'קונסול כבוד', המוענק כיום בחלק גדול מהמקרים לאנשים שאין להם שום משימה ברורה למען ישראל".

"בשלב שני, לאחר בחירתם, לבקש מהם להקים על חשבונם, לשכות ההסברה ולהכניס כמינימום כתבה אחת לטובת מדינת ישראל – בעצם העתקת המודל של 'בית ישראל' המורץ 8 שנים בהצלחה. בחשבון פשוט, אם ישנם 100 קונסולי כבוד, נוכל להכניס ב-50 שבועות (בשנה) 5,000 כתבות פרו-ישראליות ברחבי העולם".

"כמה הנושא יעלה למדינת ישראל? אפס שקלים", הוא הדגיש. "הדבר היחידי שיצטרכו לעשות להעביר דף מסרים מישראל אחת לשבוע, ופעם בחודש לשבת לשיחת ייעוץ עם השגריר המקומי".

משה הוסיף: "לא רק שמדובר בפתרון שהינו ללא עלות למדינת ישראל, אלא שההסברה תהיה אפקטיבית, בשל המתודיקה שבמיזם ובשל בחירת קונוסלי כבוד בעלי מעמד והשפעה באותן מדינות. הדבר אף לא ניתן להשגה גם במקרה שבו מדינת ישראל הייתה מחליטה להעמיד תקציבי ענק בהקמת לשכות הסברה ולמנות אנשי הסברה מבריקים מהארץ, מכיוון ש'חישוב מסלול' לתכני ההסברה אדקווטיים ויעילים, מצריכים ידע סוציו-היסטורי מעמיק לצד המגע היומיומי בפולס והטמפרטורה בחברה והבנתו – וזה מצריך מעל 5 שנים בשטח".

לדבריו, "המיזם שהקמנו מנצל את המידע המעמיק והסטטוס הטבעי של אותם קונסולי כבוד בשל פועלם המצטבר במדינת היעד, וכן יכולת הפקת אירועים רבי-משתתפים, משולבים, מתוקשרים, בהשתתפות אמנים ברמה בין-לאומית המותאמים לשטח, שבהם מועברים באופן עקיף מסרי ההסברה ומידע חשוב לגבי האמת הישראלית".


משה מונה שבע סיבות מדוע המודל יעבוד, ומדוע הוא מעדיף לקיימו דווקא באמצעות ישראלים שגרים בחו"ל. "ראשית, הצורך קיים וישנה התגברות באנטישמיות בעולם", אמר. "שנית, הדבר היה צפוי כי ישנם מיליון שגרירים – מיליון ישראלים בתפוצות שאינם מוותרים על אזרחותם הישראלית וזה מצביע על כך שנפשם בישראל ואם נופלת רקטה בישראל הם לא ישנים בלילה".

"שלישית, קיים שוני משמעותי בין הישראלי לבין היהודי הגלותי, שבעיקר מפוחד ובאופן טבעי אינו מרגיש אזרח סוג א'", הוסיף. "לעומתו הישראלי, מרגיש כאדם גאה שמאחוריו מדינת ישראל והדבר מאפשר לו להתנהג בצורה נועזת יותר גם בגלות – ורואה שהדבר הכרחי בכדי להגן על ישראל; רביעית, הקו הגלותי שלרוב בנוי על זהות יהודית לפני הזהות הישראלית איננה קבילה על הישראלי".

"חמישית, היחלשות בנושא ההסברה במוסדות השגרירות ב-6 שנים שנים אחרונות, הן בשל חוסר התקציב, עפ"י הצהרת משרד החוץ, והן בשל הסיבה שלא היה שר במשרד החוץ; שישית, דגרדציה מדאיגה בחלק מהמרחב הפוליטי, הציבורי והאידאולוגי בישראל; וסיבה שביעית היא, שישראלים רבים הגיעו להישגים במדינות שונות ויש להם רצון לנצל את הקשרים והפוטנציאל למען המולדת – ישראל", כך משה".,"אנחנו מחפשים פתרונות ראליים ומעשיים", הדגיש. "כל מה שמשרד ההסברה צריך לעשות ישנו באינטרנט או ניתן להכיל בסרטון אחד. הבעיה איננה בחוסר מידע – הבעיה היא ביכולת להעברת המידע והגשתו בצורה משכנעת לציבור הרחב ולקובעי דעת הקהל – ואת זה לעולם לא יצליח לעשות פקיד/דיפלומט זמני המגיע לשנתיים מישראל או יהודי מקומי גלותי ומפוחד, שטרם קבע את זהותו".

לדבריו, "הפרטנר יכול להיות בעיקר ישראלי מצליח בתפוצות או אדם פרו-ישראלי מקומי לא יהודי בעל יכולת רבה, בעל מעמד והמקושר לצמרת ברמה שלצורך העברת מידע לא צריך להמציא את הגלגל. רק אנשים אלו מסוגלים לחדור לקמפוסים ולהגיע לקובעי דעת הקהל בצורה טבעית בשל עשייתם האחרת בתוך המדינה".


"ב-2022 אנחנו נשאיר את המלחמה הכלכלית והבטחונית למדינת ישראל, מלחמות בהם היא ניצחה בגדול והפכה למעצמה עולמית, אך בתחום ההסברה בו כולנו נכשלנו, ניקח את המושכות לידיים לטובת מדינת ישראל וננסה לקבל לגיטימציה בנדון", הוסיף.


Source: https://www.inn.co.il/news/530562?fbclid=IwAR3fVx1P6MSoxKzVyLOJimD0FoLhzTzSD6cCgZafOhW5c2LkeqZEn3MCBVg

Events
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page